• Опубликовано: 29 мар 2025
• Ֆենթզի տեսակի հայալեզու գործեր թեև վերջին տարիներին շատ են գրվում, սակայն ամբողջ աշխարհում սիրված այս տեսակը մեզանում դեռևս զարգացման մեծ հնարավորություններ ու ներուժ ունի։ Որո՞նք են հայկական ֆենթզիի առանձնահատկությունները, ինչի՞ շնորհիվ այն կարող է զարգանալ մեզանում։ «Զուգահեռ ընթերցումներ» հաղորդմանը քննարկում են գրականագետներ Հայկ Համբարձումյանը, Արքմենիկ Նիկողոսյանը և արձակագիր Արտավազդ Եղիազարյանը։
Although Armenian-language works of the fantasy genre have been written a lot in recent years, this genre, which is loved all over the world, still has great opportunities and potential for development in our country. What are the peculiarities of Armenian fantasy, thanks to which it can develop in our country? The “Parallel Readings” program features literary critics Hayk Hambardzumyan, Arkmenik Nikoghosyan, and prose writer Artavazd Yeghiazaryan.